PM: Alusalu naudib laagreid ja püüdleb maailma tipu poole

Alusalu naudib laagreid ja püüdleb maailma tipu poole

Postimees

7. oktoober 2015 07:07

Sportlasele valmistab rekord alati rõõmu – näitab see ju kõrgemale tasemele jõudmist. Erilist heameelt tasub aga tunda rekordi üle, mis on püstitatud siis, kui tippvormist ollakse alles päris kaugel. Just nii juhtus Eesti ainsa tipptasemel kiiruisutaja Saskia Alusaluga, kes jõudis nädalavahetusel uute tähisteni 500 ja 1500 m distantsidel, ning seda olukorras, kus treeningutel pole ta kiirusele veel tähelepanu pööranudki.

«Viimased neli nädalat olin 2500 m kõrgusel mäestikulaagris, kus peamine rõhk oli mahutreeningutel. Lisaks uisutamisele sõitsin palju rattaga ja tegin jõutreeningut,» kirjeldas Alusalu USAs toimunud treeninguid. «Seepärast valmistavad rekordid suurt rõõmu. Tean, et korralikult valmistudes olen võimeline enamaks.»Suvel karjääris otsustava pöörde teinud ning viimastel aastatel teiseks koduks olnud Saksamaal Inzellis asunud uisuakadeemia Norra Hamari treeningukeskuse vastu vahetanud Alusalu viibis Ameerikas koos oma uute treeningukaaslastega. 21-aastane piiga peab treeningugrupi vahetust sammuks edasi – ta tundis, et Inzelli akadeemia on end tema jaoks ammendanud, Norrast leidis ta aga hästi motiveeritud treeningukaaslased.

«Siiani olen oma valikuga väga rahul, kuid seda, kuidas treeninguplaanide muutus ja kõik muud tingimused mulle sobivad, saab lõplikult näha alles aasta või paari pärast,» rääkis Alusalu. «Suvise ettevalmistuse tegin koos teiste oma grupi tüdrukutega ja kõik sujus väga hästi. Esimestes jäälaagrites hakkasin aga tundma, et vajan jääl kiiremat vedajat. Rääkisin sellest treeneriga ja nüüd harjutasin juba koos poistega.»

Norralaste laagritel põhinev treeningusüsteem on Alusalule meeltmööda. Hooajaks valmistumise käigus on ta läbinud juba viis treeningulaagrit. Neist kolm korraldati Hamaris, esimesel jääl käidi eestlanna varasemas elupaigas Inzellis ning nüüd oldi USAs. «Laagrid on toredad, tunnen, et nendel on minu jaoks oma võlu… laagri ajal olen võimeline end palju rohkem kokku võtma ja keskenduma ning treening ei muutu rutiiniks,» märkis ta.

Pärast Alusalu jaoks Eesti rekorditega lõppenud võistlust, mis lõpetas ühtlasi viimase treeningulaagri, naasis ülejäänud grupp Norrasse, kus neid ootavad kohalikud võistlused. Eestlanna otsustas aga jääda Kanadasse harjutama.

«Juba siia reisides kujunes ajavahega kohanemine ja mäestikus valitsevate tingimustega harjumine kurnavamaks, kui varem eeldasin. Seepärast otsustasime, et jään Põhja-Ameerikasse kuni esimeste MK-etappideni,» rääkis Alusalu. Hooaja esimesed MK-etapid sõidetakse novembris Calgarys ja Salt Lake Citys. Varasemate tulemuste põhjal on Alusalul täidetud MK-sarjas osalemise normid 1500 ja 3000 meetri sõidus ning mass-stardist võistlustel. «Pikad lennureisid ja kahel korral ajavahega harjumine olnuks väga raske ja liialt palju kulunuks aega taastumiseks. Lisaks röövinuks pikad reisid treeningupäevi,» lisas ta.

Järgmised kuu aega harjutabki Alusalu Calgarys koos Kanada koondisega. Ta tunnistas, et tunneb kiirel jääl treenimisest rahulolu ning see andvat ühtlasi lootust samas toimuvatel võistlustel hästi esineda. Mullu MMil mass-stardis 10. koha saanud Alusalu peab hooaja märksõnaks arengut.

«Töötan iga päev enda kallal mitmekülgselt – arendan jõudu ja vastupidavust, kuid tulemuste paranemiseks on kõige olulisem areneda tehniliselt,» arutles Alusalu. «Loodan uuel hooajal astuda maailma tipule sammukese lähemale, saavutada häid tulemusi ja selle kõige käigus jätkata ettevalmistust 2018. aasta olümpiaks.»

Selleks et kiiremini sõita, vajas Alusalu uusi uiske. Kuna toetajaid leida on keeruline, kogus Adaverest pärit neiu uiskude raha Stardipaiga kaudu. Inimeste nimekiri, kes teda uute uiskude soetamisel toetasid, oli pikk ning eesmärgiks seatud 5000 eurot kogunes täis korraliku varuga. Uusi uiske pole ta veel aga jalga tõmmanud. «Need on tellitud, kuid pole veel minuni jõudnud,» selgitas vaatamata noorele eale 34 korda Eesti meistriks kroonitud piiga.

 

Allikas: http://sport.postimees.ee/3352763/alusalu-naudib-laagreid-ja-puudleb-maailma-tipu-poole