EPL: Inimeste headus tõi Alusalule pisara silma
„Kodus on nii hea olla!” õhkab 21-aastane kiiruisutaja Saskia Alusalu, kui saab suviste laagrite vahel korraks Adaveresse põigata. „Järjest rohkem saan aru, kui hea on aega veeta pere ja lähedastega. Kui külla tulen, teeb ema kõiki mu lemmiktoite, suvikõrvitsat ja kukeseenekastet. Ja Eesti maasikad on parimad! Saksamaal võivad nad ilusamad välja näha, kuid on kuidagi vesised.”
Põgusad puhkehetked kodumaal mööduvad ruttu ja õige pea tuleb taas kott pakkida, et minna välismaale harjutama ja unistusi püüdma. Omal ajal Väino Treimani juhendamisel tuule tiibadesse saanud Alusalu osutus eelmisel hooajal üllatuslikult Eesti edukaimaks talisportlaseks. Tõsi, kõrge koht MM-il tuli pisukese avansina, sest ühisstardiga sõidus on suur osakaal vahefinišitel ja eestlanna pani taktikaga täkkesse. Kümnes koht oli auga välja teenitud, kuid selle põhjal ei tasu järgmisel hooajal oodata kohe veel kõrgemaid kohti. Põhialal – 3000 meetri sõidus – viis Alusalu rekordi 4.15,41-ni (Sotši olümpianorm oli 4.15), millega oli maailma edetabelis 64., omavanuste hulgas kuues. Järgmise sammu tegemiseks ühines neli aastat Saksamaal Inzellis harjutanud piiga Norras Hamaris asuva kiiruisutamise akadeemiaga.
Inzelli aeg oli tore ja vajalik, kuid Alusalu kasvas nõrgematele uisuriikidele mõeldud arenguprogrammist välja ning vajas individuaalsemat lähenemist ja uut keskkonda. Kui Inzelli akadeemias harjutati aasta ringi samas kohas, siis Norges Skøyte- akademi kasutab laagrite süsteemi. „Värskendav oli uude kohta laagrisse minna, kus on kindel algus ja lõpp,” räägib uue tiimiga juba nii Hamaris kui ka vanas heas Inzellis uueks hooajaks põhja ladunud Alusalu, kes tuli hiljuti Eesti meistriks rulluisu- maratonis.
Treenereid on akadeemias mitu, kuid peamiselt juhendab meie tulevikulootust alles hiljuti sporditee lõpetanud Even Johansen. Pikamaa naisterühmas on Alusalu liider. „Seetõttu võetakse minu arvamust seal ka arvesse. Tüdrukutel käis jääl võitlus, kes saab minu taga sõita. Nad ütlesid, et neil on minu tuleku üle hea meel, neile meeldib mu järel sõita,” lausub Alusalu, kes ise soovib aeg-ajalt treenida poistega. „Mullu harjutasin kahe poisiga. Poiste tuules saab kiiruse väiksema vaevaga kätte ja see võimaldab sel kiirusel kauem treenida.”
5000 eurot uiskude jaoks
Inzellis harjutamise eest tuli aastas välja käia 27 500 eurot (Alusalu hooaja eelarve jääb 60 000 euro kanti), uus koht pole kallim. Teine variant olnuks ühineda Poola koondisega, kuid siis jäänuks sportlase õlule palju olmemuresid. Paari aastaga on Alusalu enda ja oma spordiala Eestis pildile sõitnud. „Meedia huvi on järjest suurenenud,” ütleb Alusalu, kelle Facebooki leheküljel on 2625 fänni.
Hiljuti pani ta Stardipaiga veebilehele üles projekti, millega loodab uute uiskude ja terade ostmiseks koguda 5000 eurot. Suurem osa rahast on juba olemas, kuid kui septembri alguseks kogu summa täis pole, tuleb suu kõigest puhtaks pühkida. „Pisar tuli silma, nähes, kui paljud inimesed aidata tahavad,” sõnab Alusalu heldinult. „Toetajate seas oli võõraste inimeste hulgas ka näiteks klassijuhataja, õpetajad, sõbrad, tuttavad ja naabrid. Vanadel uiskudel läheb kolmas hooaeg. Nad on mind hästi teeninud, aga varustus vananeb meie alal ruttu. Pealegi oleks hea midagi tagavaraks hoida, olen näinud, kuidas uisusaapad ootamatult murduvad.”
Veidi on uueks hooajaks valmistumist häirinud õietolmuallergia, mille vastu Alusalu käis arsti juures abi otsimas. „Kõige rohkem annab see tunda juunis, aga juuni-juuli on tähtsad ettevalmistuse kuud. Pole mõnus, kui pidevalt on selline tunne, nagu oleksid udus. Allergia on iga aastaga veidi hullemaks läinud. Seepärast mulle meeldib, et tegelen talialaga,” märgib kiiruisutaja, kes usub, et tülikat vaevust õnnestub siiski kontrolli all hoida.
Erinevalt möödunud hooajast soovib Alusalu tänavu kaasa lüüa ka hooaja esimestel MK-etappidel USA-s ja Kanadas. Numbrilisi eesmärke ta välja öelda ei taha, soov on arendada eelkõige tehnikat ja füüsist. „Tegemist on väga keeruka alaga. Mõnikord tunnen, et terve ringi peale tuli hästi välja kaks tõuget. Iga jää on erinev, nõuab kohanemist. Kogenumad sportlased suudavad seda teha kiiremini,” teab Alusalu, et kiiruisutamises mängivad tähtsat osa kogemused, ja tegude tegemiseks tal aega jagub
Allikas: http://epl.delfi.ee/news/sport/inimeste-headus-toi-alusalule-pisara-silma?id=72152487