PM: Kokapoiss pürib rahva toel Rio olümpiale

Tänavu suvel üliõpilaste maailmameistrivõistlustel 3000 meetri takistusjooksus hõbemedali saanud Kaur Kivistik (24) õpib kokaks ning püüab toetusportaali Stardipaik abil minna treenima Ameerikasse.

Rõngu lähedalt pärit Kivistiku tee suurde sporti on kulgenud üsna klassikaliselt. Aktiivse poisina harrastas ta lapsena mitmeid spordialasid. Mängis jalgpalli ja tegi kergejõustikku, kuni ühel võistlusel tuli treener Endel Pärn tema juurde ning küsis, kas Kivistik ei tahaks tulla Ülenurme gümnaasiumi spordiklassi õppima.

«Sealt see jooksmine pihta hakkaski,» meenutas Kivistik. Pärast Ülenurme gümnaasiumi spordiklassi lõpetamist astus ta loogilise jätkuna Tartu ülikooli kehakultuuriteaduskonda ning omandas kolme aastaga sporditeaduste bakalaureusekraadi.

Peale seda aga hakkas ta mõtlema, et lisaks spordile võiks midagi veel kõrval olla, ning otsustas minna kutsehariduskeskusesse kokaks õppima.

Kõrvaltvaatajale ehk ootamatu otsus oli Kivistikule endale üsna loogiline. Esiteks on kokandusega olnud seotud tema ema ning kokana töötab ka tema õde. «Mõni võib-olla vaatab viltu, et lõpetas ülikooli ära ja siis tuli kutsekooli õppima. Aga minu minek ülikooli oli selleks, et spordiga seotud asju teada saada,» selgitas Kivistik. Ta tunnistas, et ei osanud peale gümnaasiumi veel otsustada, kellena tahab tulevikus töötada.

«Harisin ennast ülikoolis oma valdkonnas ja see kolm aastat läks kiiresti. Ma ei ütleks, et see mööda külgi maha jooksis, aga ma jõudsin selgusele, et kehalise kasvatuse õpetaja või ka treeneritöö ei ole päris see, mida ma teha tahaksin. Ja kuna kokandushuvi on mul olnud kogu aeg, siis mõtlesingi, et kokandus võiks olla see valdkond,» rääkis Kivistik.

Sport esikohal

Praegu on Kivistik akadeemilisel puhkusel, kuid kokapraktikat käib ta kutsehariduskeskuse õppeköögi tegemas siiski. «Ma näen, et ma arenen, ja see annab indu juurde. Tunnen köögis ennast päris hästi,» lausus Kivistik. Õppepuhkusele jäämist põhjendab ta oma sportlike eesmärkidega.

Noormees nägi, et on tulemas olümpia-aasta ja kevadel, kui on väga oluline treeninguperiood, jääks ta laagrite tõttu koolis väga maha. Seetõttu teebki ta praegu asju natukene ette ja üritab peale olümpiat kooliga korda saada.

Oma selle aasta suurimaks sportlikuks saavutuseks nimetas Kivistik Lõuna-Koreas üliõpilaste maailmameistrivõistlustel saadud takistusjooksu hõbemedalit. Varasemast perioodist on tal ette näidata 2013. aastal U23 Euroopa meistrivõistluste viies koht.

Tänavu Pekingis peetud maailmameistrivõistluste 34. koht ei ole küll selline tulemus, millega Kivistik uhkustada saaks, aga võistlust ennast peab ta kordaläinuks.

«See läks juba selles mõttes korda, et ma pääsesin sinna võistlema ja sain meeletu kogemuse. Nägin suurvõistluste telgitagust ja sellest tekkis suur motivatsioon ning tahtmine treeningutel veel ja veel pingutada,» meenutas Kivistik.

Oma trumpalaks peab ta just takistusjooksu. «Jooksen teisi distantse ka, aga see tuleb kõige paremini välja, ja kui vaadata konkurente, on mul seal suurem eelis kui teistel distantsidel,» selgitas ta.

Kivistikul ongi algamas uue hooaja ettevalmistus, mis tähendab, et koormus järjest kasvab. Tema üks eesmärk on pääseda järgmisel aastal Rio de Janeiro suveolümpiamängudele.

Samuti tahab ta näidata head tulemust kergejõustiku Euroopa meistrivõistlustel. «Ma arvan, et seal on mul võimalus isegi rohkem pildil olla. Maailma tase on veel natukene kaugel, aga Euroopa tipp enam nii kaugel pole. Tuleb teha vaid õigeid valikuid ja korralikult treenida,» arutles Kivistik.

Hea tulemus sõltub aga heast ettevalmistusest ning seetõttu soovibki Kivistik minna uue aasta alguses treeningulaagrisse Ameerikasse. Ta on seal juba kolm korda laagris olnud ja peab tingimusi superheaks. Laagri lõpus on Ameerikas väga kõrgetasemelised võistlused ja paljud üritavad norme täita. Kivistik plaanib seekord USAs olla uue aasta algusest mai keskpaigani.

«Pea viiekuune periood. Eks see pikkus natukene hirmutab, aga ma arvan, et see pole probleem. Õnneks treenivad seal ka teised tipud ja igav ei hakka,» lausus Kivistik. Laager toimub Arizonase osariigis Flagstaffis. «Me treenime paigas üle 2000 meetri merepinnast ja see on ettevalmistuses väga oluline aspekt,» lisas ta

Oma söögikoht

Kuna laager on pikk ja kulukas, otsustas Kivistik kasutada vajaliku rahasumma kokkusaamiseks toetusportaali Stardipaik võimalusi. Eelarve on päris suur, sest koos reisidega oleks vaja umbes 10 000 eurot. Stardipaigast püüab noormees koguda 4500 eurot, ülejäänud loodab saada oma toetajatelt. Praeguseks on Stardipaigas Kivistikule kogutud juba üle 2200 euro ning raha saab sportlase toetuseks anda veel 25 päeva ehk novembri lõpuni.

Kui Kivistikul õnnestuks pärast ettevalmistuslaagrit täita olümpianorm ning ta pääseks suurvõistlusele, täituks sellega üks tema suuri unistusi sportlasena.

«Olümpiamängudel oma riiki esindada on kindlasti väga suur asi. Aga Euroopa tasemel on mul võimalus ka häid kohti saavutada. Ma ei saa öelda, et minu eemärk on jõuda medalile ja kui see õnnestub, siis rohkem sporti ei tee. Aga eks ikka peavad olema mingid pidepunktid, mis hoiavad treeningute taset kõrgel,» lausus Kivistik. Ta kinnitas, et tema soov on anda endast maksimum ja olla tiitlivõistlustel parimas vormis.

Kui aga kunagi tuleb spordiga lõpparve teha, hakkab Kivistik tõenäoliselt pidama oma toidukohta. «Olen sellele mõelnud, aga eks aeg näita. Mulle meeldiks, kui ma suudaksin toitumist ka spordiga siduda. Näiteks koostada retsepte või menüüsid, mis oleks tervislikud ja sportlastele sobilikud. Miks mitte oma restoranis pakkuda selliseid toite, mis on hästi tasakaalus,» sõnas Kivistik.

CV

• Sündinud 29. aprill 1991.

• Lõpetanud Ülenurme gümnaasiumi ja Tartu ülikooli kehakultuuriteaduskonna.

• Võitis juulis 2015 Gwangjus peetud suveuniversiaadil 3000 m takistusjooksus hõbemedali tulemusega 8.32,23, mis on tema isiklik rekord.

• 2015. aasta maailmameistrivõistlustel Pekingis sai 3000 m takistusjooksus 34. koha ajaga 8.56,36.

Hinges nii sport kui kokkamine

Kaur Kivistiku kokapraktika juhendaja Tiiu Kruusmaa (pildil) sõnul on noor jooksulootus andekas nii staadionil joostes kui õppeköögis toite valmistades.

«Kaur oli eelmisel aastal kaks ja pool kuud laagris, aga kui ta kooli tagasi tuli, sai ta kõik oma võlad likvideeritud. Ta on tõesti tubli õpilane,» kiitis Tartu kutsehariduskeskuse staažikas õpetaja Tiiu Kruusmaa.

Kruusmaa sõnul on Kivistikul silmis kokale vajalik säde. «Tippkokana ta veel areneb, aga säde on olemas. Tähtis on see, et ta püüab ja talle meeldib see amet,» lausus Kruusmaa. Talle meenus, kuidas Kivistik on oma kokaoskusi ka treeningulaagris kasutanud.

«Ta oli Hispaanias laagris ja ma saatsin talle sama retsepti, mida me õppeköögis tegime. Tema siis tegi seal laagris sama söögi ning pakkus teistelegi. Mulle aga saatis pildid. Kes teeb, see jõuab,» kiitis õpetaja. Kas Kivistik on andekam köögis või staadionil, seda ei julge õpetaja pakkuda.

«Need on nii erinevad alad. Tal on hinges nii sport kui kokkamine, aga ilmselt mõtleb ta sellele, et eluaeg tippsporti ei jõua teha ja siis peab olema amet, millega endale leiba teenida,» lausus Kruusmaa. (TPM)
Allikas: TARTU POSTIMEES